| Parameter | Value |
| Model | JK-T8-18W |
| Voltage | 100-270V |
| Wattage | 18W |
| Size | 4FT |
| Lumen | 1800 lm |
| CCT | 3000K / 4000K / 6500K |
| Beam Angle |
330° |
| Power Factor (PF) | 0.5 / 0.9 (optional) |
| Displacement Factor (DF) | 0.7 |
| CRI | 80 |
| Base | G13 |
| Energy Class | A / E |
| Material | Glass |
| Life of Product | 20,000 hours |